Wege Weki

Konfitura, dżem z truskawek

Moja pierwsza w życiu konfitura, dżem z truskawek i już wiem, że nie ostatnia. Jednak co domowe to domowe 😉 i wszystkie sklepowe konfitury mogą się schować 😉 Niestety pracy sporo, tzn może i nie sporo, tylko czasowo trochę nam zajmie zrobienie tej konfitury. Ale uwierzcie mi – warto. Jeśli nie macie 3 h na smażenie konfitury, możecie spokojnie rozbić to na 3 dni (po 1 godzinie) i też wyjdzie. Ja akurat zaczęłam ją robić pod wieczór i udało mi się ją przygotować w jeden dzień. Radzę Wam zacząć robić konfiturę, bo nie wiadomo ile czasu jeszcze truskawki będą dostępne na rynku. Najlepsze na konfiturę z truskawek będą truskawki słodkie i jędrne. Szukajcie na swoich ryneczkach najlepiej takich niepryskanych.

Składniki (na 1 słoiczek):
– 1 kg truskawek odszypułkowanych
– 1 szklanka cukru (lub więcej – w zależności jak słodką konfiturę chcecie uzyskać)
– 1 laska wanilii cała
– sok z połowy małej cytryny
Wszystkie składniki umieścić w garnku/patelni z grubym spodem i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i smażyć przez 3 h, co jakiś czas mieszając (smażymy bez przykrycia*).
Gorącą konfiturę** przełożyć do wyparzonego słoika, zakręcić i odstawić do wystudzenia. Konfitura, dżem z truskawek nie wymaga pasteryzacji, jeśli tylko wlejecie na prawdę gorącą konfiturę i od razu ją zakręcicie. Zakrętka pod wpływem temperatury ładnie się zasie.
Smacznego!

* dzięki temu, że nie przykryjemy konfitury z truskawek, woda ładnie odparuje i konfitura, dżem z truskawek nabierze konsystencji
** jak sprawdzić, ze konfitura jest już gotowa? Do zamrażalki wsadzić talerzyk i porządnie go schłodzić. Na schłodzony talerzyk wyłożyć łyżkę konfitury. Jeśli zastygnie, a na powierzchni utworzy się skórka, która przy dotyku się pomarszczy – konfitura gotowa.

Zarzyj po inne przepisy...

0 komentarzy

 1. says:

  Ech, z czasem u mnie krucho – gdyby nie to, pewnie zrobilabym sobie taka konfiturke 🙂

 2. says:

  Mega apetyczna! U mnie też się robi 🙂

 3. Domowa konfitura jest najlepsza :))

 4. Mniam, mniam 🙂 Szkoda tylko, że tak mało tej konfiturki wychodzi

  1. Niestety 🙁 chyba, ze miałam wodniste truskawki 😉

 5. says:

  niestety zjadam wszystkie truskawki – jeszcze nie robiłam konfitury – dzemu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 + = 41